Seo

SEO Eğitimi – SEO Nedir?

SEO Nedir?

SEO açılımı Search Engine Optimization yani Arama Motoru Optimizasyonu kelimesinin baş harflerinden oluşur. SEO tamamen arama motorları için bir web sitesini optimize etmekle ilgilidir. SEO için yapılması gerekenler:

  • Arama motoru sonuçlarında iyi bir sıralama için bir web sitesi tasarlama ve geliştirme.
  • Bir web site, arama motorlarından gelen trafik hacmini ve kalitesini artırmak.
  • Arama algoritmalarının nasıl çalıştığını ve insan ziyaretçilerin neler arayabileceğini anlayarak anahtar kelime belirleme.

SEO, arama motoru pazarlamasının bir alt kümesidir. SEO ayrıca telif hakkı olarak da bilinir, çünkü arama motorlarında siteleri tanıtmak için kullanılan tekniklerin çoğu metinle ilgilidir.

Bazı temel SEO yapmayı planlıyorsanız, arama motorlarının nasıl çalıştığını anlamanız çok önemlidir.

Arama Motoruların Algoritması?

Google ve Yahoo! gibi arama motorları alaka düzeyi algoritmalarını ayda onlarca kez sık sık günceller. Sıralamanızdaki değişiklikleri gördüğünüzde, bunun algoritmik bir kayma ya da kontrolünüz dışındaki bir şeyden kaynaklanmasıdır.

Her ne kadar tüm arama motorlarının temel çalışma prensibi aynı olsa da, alaka düzeyi algoritmaları arasındaki küçük farklar, alaka düzeylerinde büyük değişikliklere yol açmaktadır.

SEO Metin Yazarlığı Nedir?

SEO Metin Yazarlığı, bir web sayfasına görüntülenebilir metinleri sörfçü için iyi okuyacak şekilde yazma tekniğidir ve ayrıca belirli arama terimlerini hedefler. Amacı, hedeflenen arama terimleri için arama motorlarında üst sıralarda yer almaktır.

Görüntülenebilir metinlerle birlikte, SEO copywriting genellikle hedeflenen arama terimleri için sayfadaki diğer öğeleri optimize eder. Bunlar, Başlık, Açıklama, Anahtar Kelimeler etiketleri ve alternatif metni içerir.

SEO metin yazarlığının arkasındaki fikir, arama motorlarının orijinal içerik sayfaları istemesi ve genellikle üst sıraları hedeflemek ve hit kazanmayı hedefler.

Arama Motoru Sıralaması Nedir?

Bir arama motorunu kullanarak herhangi bir anahtar kelimeyi aradığınızda, veritabanında bulunan binlerce sonucu görüntüler. Bir sayfa sıralaması, arama motoru sonuçlarında görüntülenen web sayfalarının konumuna göre ölçülür. Bir arama motoru web sayfanızı ilk sıraya koyuyorsa, web sayfanızın sırası 1 olur ve en yüksek sıradaki sayfa olarak kabul edilir.

SEO, arama motoru sonuçlarında üst sıralarda yer almak için bir web sitesi tasarlama ve geliştirme sürecidir.

Sayfa İçi ve Sayfa Dışı SEO Nedir?

Kavramsal olarak, iki optimizasyon yolu vardır:

  • Sayfa İçi SEO – İyi içerik sağlama, iyi anahtar kelime seçimi, anahtar kelimelerin doğru yerlere yerleştirilmesi, her sayfaya uygun başlık verilmesi vb.
  • Site Dışı SEO – Web sitenizin bir markalaşma ve kalıcı bir imaja sahip olmak için yapılan bir tekniktir. Site dışı SEO‘da en önemli şey otoriter ve nitelikli sitelerden sağlanan referans link başka bir deyişle backlink bağlantısıdır.

Yazar Hakkında

Beytullah Toprak

Genç girişimci olarak web sitemde siz değerli okuyucularımıza elimden geldiğince bilgi aktarmak hem öğrenmek , hem sizlere öğretmek amaçlamaktayız.

Yorum Yap