Seo

SEO Eğitimi – Domain Seçimi

SEO Eğitimi – Domain Seçimi

Domain seçimi de internet üzerinden bir iş yapmayı düşünmeye başladığınızda, ilk düşündüğünüz şey web sitenize etkili bir alan adı bulmakdır. Bir etkili alan adı seçmeden önce, aşağıdakileri göz önünde bulundurmalısınız:

  • Hedef kitleniz kim olabilir?
  • Onlara satmak veya aktarmak istedikleriniz, somut bir ürün mü, yoksa sadece metin mi?
  • İş fikrinizi pazarda bulunabilecek her şeyden benzersiz veya farklı kılan şey nedir?

Birçok kişi, bir alanda anahtar kelimelerin olmasının önemli olduğunu düşünüyor. Alan adındaki anahtar kelimeler genellikle önemlidir, ancak alan adının kısa, unutulmaz ve akılda kalıcı olması daha önemlidir.

Alan adınızda anahtar kelimeler kullanmak, rakiplerinize kıyasla size güçlü bir rekabet avantajı sağlar. Anahtar kelimelerinizin alan adınızda olması, arama motoru listelerinde ve ücretli reklamlarda tıklama oranlarını artırabilir, ayrıca anahtar kelimelerinizi zengin anahtar kelimeler içeren açıklayıcı bağlantılar elde etmede kolaylaştırabilir.

Uzun ve kafa karıştırıcı alan adları satın almaktan kaçının. Birçok kişi alan adlarındaki kelimeleri tire veya kısa çizgi kullanarak ayırır. Geçmişte önemli bir faktör olsa da , ancak şimdi arama motorları gelişmiş özelliklere sahiptir ve artık çok önemli bir faktör değildir.

Alan adınızda, ezberlemesi kolay olacak iki veya üç kelimeyi saklayın. En dikkat çekici web sitelerinden bazıları, kendi sözlerini oluşturarak markalaşma konusunda harika bir iş çıkarmaktadır. Birkaç örnek eBay, Yahoo, Wikipedia, Google vb.

Akılda kalıcı ve kısa alan adının avantajı bir kez söyleyebilinmesi ve diğer kişi onu nasıl heceleyeceğini bilmeli ve ne içerikle alakalı bir web site olduğunu tahmin edebilmelidir.

Domain Seçiminde Kendinize Sormanız Gereken Sorular

Son olarak, aşağıdaki soruları cevaplayabilmelisiniz:

  • Neden web siteni kurmak istiyorsun?
  • Neden insanlar  başka siteden değil sizin sitenizden satın almalı?
  • Seni diğerlerinden farklı kılan ne?
  • Hedef kitleniz kimdir ve ne satmayı düşünüyorsunuz?
  • Şaşırtıcı olduğunu düşündüğünüz 5 ila 10 web sitesini listeleyin. Şimdi neden şaşırtıcı olduklarını düşünün.
  • 5 farklı etkili alanı adı oluşturun. En az 1 tanesini komikleştirin.  Çevrenizdeki kişilere söyleyerek ve hangilerinin en akılda kalıcı olduğunu sorun. Eğer insanlar sizi iyi tanımıyorsa, daha dürüst geri bildirim alacaksınız.
  • Alan adınızı, akılda kalıcı ve işletmenizle alakalı olarak satın alın.

Yazar Hakkında

Beytullah Toprak

Genç girişimci olarak web sitemde siz değerli okuyucularımıza elimden geldiğince bilgi aktarmak hem öğrenmek , hem sizlere öğretmek amaçlamaktayız.

Yorum Yap