SEO Nedir? Teknikleri ve SEO Nasıl Çalışır?

SEO açılımı (Search Engine Optimization) Türkçe karşılığı ise Arama Motoru Optimizasyonu.  Geniş bir tanımı arama motoru optimizasyonu ve web sayfalarını arama motorları için çekici hale getirme sanatıdır.

Yüksek Arama Motoru Sıralaması SEO Hedefidir

SEO amacı bir web sayfası yüksek arama motoru sıralaması elde etmektir. Bir web sayfasının arama motoru optimizasyonu ne kadar iyi olursa, arama sonucu yüksek sıralama elde edilir.

Sitenizin sıralaması ne olursa olsun, rakibinizin web sitelerinin önünde listelenmesini istersiniz.

Arama motoru optimizasyonu yıllar içinde büyük ölçüde gelişmiştir. Arama motorunda üst sıralama için web sayfası anahtar kelime meta etiketleri kullanırlardı. Yeni güncelleme ile Google’ın Web Arama Anahtar Kelimeler Meta Etiketi Yok Sayar. Bu yüzden web sitenizi üst sıralarda bulundurmak için güncel seo tekniklerini takip etmelisiniz.

Güncel SEO Teknikleri

Yüksek kaliteli içerik orijinal ve dil bilgisel olması gerekir. Yazım ve dil bilgisi hatası olan kötü düzenlenmiş makaleler arama motorları tarafından üst sıralamalarda yer vermez. Üst sıralarda yer alabilmek için bu yüzden içerik çok önemlidir.

SEO için de önemli olan backlink stratejileridir. Arama motorları, yalnızca sitenizi incelemek yerine, bir sayfaya bağlantı sayısı gibi diğer faktörleri dikkate alır. Bir web sayfasına kaliteli sitelerden gelen bağlantılar ne kadar çok olursa arama motorlarında o kadar yüksek olur.

Konuk bloglama (başkalarının sitelerinde ve bloglarında çalışma yayınlama) güvenli ve etkili bir tanıtım yazısıyla web sitenize hittini yükseltebilirsiniz.

Bağlantı oluşturma, Facebook, Instagram, Twitter ve Pinterest gibi sosyal medyada içerik paylaşarak da gerçekleştirilebilir. Sosyal medyada yaygın olarak paylaşılan içerik, arama motorları tarafından daha yüksek kalitede olduğunun bir göstergesi olarak dikkate alınmaktadır.

Bağlantılar için ödeme yapmayın! Bu tür uygulamalar sitenizi Google ve diğer arama motorlarından yasaklayabilir. Bu yüzden faydası olmayan hacklink veya blacklink gibi çalışmaları önermemekteyim.

Arama Motorları Web Sitelerden Dizine Ekleme İşlemini Nasıl Yapar?

Arama motorları web sayfalarını örümcek yani tarayıcı botları (web tarama olarak da bilinir) yazılımı aracılığıyla bulur. Örümcek yazılım internet üzerinden “tarar” ve arama motoru dizinleri oluşturmak için kullanılan web sitelerinden bilgi kapar.

Ne yazık ki, tüm arama motoru örümcek yazılım aynı şekilde çalışmaz. Bu yüzden bir sayfa bir arama motorunda üst sıralara da olur ama başka bir arama motorunda üst sıralama da olmayabilir. Bir arama motorunun yeni oluşturulan bir sayfayı keşfetmesini beklemeyin. Web tasarımcılarının sayfayı hızlı indexlemek için doğrudan arama motorlarına web site sitemap urlsi göndermeyi unutmayın.

SEO uzmanlarının yaptığı şeylerden biri, arama motoru işlemlerindeki tüm değişiklikleri takip etmektir, böylece sayfaları buna göre optimize edebilirler.

Bunun için Google sunduğu Google Search Console, Google Analytics, PageSpeed Insights araçları sunar. web sitenizi analiz etmenize ve eksiklerini düzenlemeye yardımcı araçlar sunar.

Önceden yayınlanmış sayfaları optimize etmek veya değiştirmek için asla çok geç değil. Sayfa veya yazılarınızı optimize ederek veya güncel tutarak arama motorlarında üst sıralara çıkmanıza çok büyük yardımcısı olacaktır.

Arama Motoru Pazar Payı

NetMarketShare’e göre , Google hala arama motoru pazarının yaklaşık % 73’ünü kapsayan baskın arama motoru sağlayıcısıdır:

  • Google -% 72,47
  • Baidu -% 13,47
  • Bing -% 7,64
  • Yahoo! -% 4.74
  • Yandex -% 0,86
  • Ask-% 0.30
  • DuckDuckGo -% 0.22

Bu yüzden arama hacminin en çok ziyaretçi Google’den ve sosyal medya sitelerinden alırsınız. SEO optimizasyonunu buna dikkat ederek yapınız.

İyi çalışmalar.