HTML etiketlerinin i\u00e7ine yerle\u015ftirilen JavaScript ifadeleri kullan\u0131larak uygulanabilir."},{"@type":"Article","@id":"https://beytullahtoprak.com.tr/javascript/javascript-temel-soz-dizimi-syntax/#article","isPartOf":{"@id":"https://beytullahtoprak.com.tr/javascript/javascript-temel-soz-dizimi-syntax/#webpage"},"author":{"@id":"https://beytullahtoprak.com.tr/author/antrode/#author"},"headline":"JavaScript Temel – S\u00f6z Dizimi (Syntax)","datePublished":"2019-06-21T22:15:40+00:00","dateModified":"2019-06-21T22:16:53+00:00","commentCount":0,"mainEntityOfPage":{"@id":"https://beytullahtoprak.com.tr/javascript/javascript-temel-soz-dizimi-syntax/#webpage"},"publisher":{"@id":"https://beytullahtoprak.com.tr/#organization"},"articleSection":"JavaScript, javascript, javascript dersleri, javascript kod yap\u0131s\u0131, js, js dersleri","image":{"@type":"ImageObject","@id":"https://beytullahtoprak.com.tr/javascript/javascript-temel-soz-dizimi-syntax/#primaryimage","url":"https://beytullahtoprak.com.tr/wp-content/uploads/2019/06/javascript-syntax.png","width":672,"height":378,"caption":"JavaScript Temel - S\u00f6z Dizimi (Syntax)"}},{"@type":"Person","@id":"https://beytullahtoprak.com.tr/author/antrode/#author","name":"Beytullah Toprak","sameAs":[],"image":{"@type":"ImageObject","@id":"https://beytullahtoprak.com.tr/#personlogo","url":"https://secure.gravatar.com/avatar/48af7f39adc10ac1df661a507d6946fe?s=96&d=mm&r=g","width":96,"height":96,"caption":"Beytullah Toprak"}}]}

JavaScript Temel – Söz Dizimi (Syntax)

  JavaScript    22 Haziran 2019
Yorum Yok

Bu dersimizde, JavaScript kullanarak bir web sayfasına etkileşim eklemenin ne kadar kolay olduğunu öğreneceksiniz. Ancak, başlamadan önce, HTML ve CSS hakkında biraz çalışma bilgisine sahip olduğunuzdan emin olun.

Eğer web geliştirme dünyasına yeni başlıyorsanız , buradan öğrenmeye başlayın »

Peki, en popüler müşteri tarafı kodlama dili ile başlayalım.

JavaScript, bir web sayfasındaki <script> … </script> HTML etiketlerinin içine yerleştirilen JavaScript ifadeleri kullanılarak uygulanabilir .

Sen yerleştirebilirsiniz <script> her yerde web sayfası içinde, senin JavaScript içeren, etiketleri ama normalde içinde tutmak gerektiğini tavsiye edilir <head> etiketleri.

<script> etiketi, tarayıcı programını bu etiketler arasındaki tüm metni bir komut dosyası olarak yorumlamaya başlaması için uyarır. JavaScript’in basit bir sözdizimi aşağıdaki gibi görünecektir.

Komut dosyası etiketi iki önemli özellik alır:

  • Language – Bu özellik hangi kodlama dilini kullandığınızı belirtir. Genellikle, değeri javascript olacaktır. Her ne kadar son HTML sürümleri (ve XHTML) bu özniteliğin kullanımını aşamalı hale getirmiş olsa da.
  • Type – Bu özellik, şu anda kullanılan kodlama dilini belirtmek için önerilen ve değeri “text/javascript” olarak ayarlanmalıdır.

Yani JavaScript segmentiniz şöyle görünecek –

Javascript HTML Belgesinin Neresinde Kullanılır?

JavaScript kodunu doğrudan web sayfalarınızın içine <script> ve  </script>etiketlerinin arasına yerleştirerek <head> bölümünde ya da <body> bölümünde kullanabilirsiniz.

Harici JavaScript Dosyası Çağırma

JavaScript ile daha kapsamlı çalışmaya başladığınızda, bir sitenin birden fazla sayfasında aynı JavaScript kodunu tekrar kullandığınız durumlar olduğunu görmeniz olasıdır.

Ayrıca JavaScript kodunuzu, .jsuzantıya sahip ayrı bir dosyaya yerleştirebilir ve ardından bu dosyayı src<script>etiketin özniteliği yoluyla belgenizde çağırabilirsiniz . İşte bir örnekle anlatalım:

“merhaba.js” adlı bir JavaScript dosyası oluşturalım ve içine aşağıdaki kodu koyalım:

Şimdi, bu harici JavaScript dosyasını aşağıdaki <script> gibi etiketi kullanarak bir web sayfasına çağırabiliriz:

Not: Genellikle harici bir JavaScript dosyası ilk kez indirildiğinde, tarayıcının önbelleğinde saklanır (resimler ve stil sayfaları gibi), bu yüzden web sayfalarını birden çok kez indirilmesi gerekmez. Daha hızlı yüklenir.

JavaScript Kod Satırını Yerleştirme

HTML etiketine doğrudan ekleyerek JavaScript kodu satır içi yerleştirebilirsiniz. onclickonmouseoveronkeypressonload, vb

Bununla birlikte, HTML’nizi JavaScript ile karıştırdığından ve JavaScript kodunuzun bakımını zorlaştırdığından, büyük miktarda JavaScript kodunu satır içine yerleştirmekten kaçınmalısınız. İşte bir örnek:

Yukarıdaki örnekte, düğme öğesini tıkladığınızda size bir uyarı mesajı gösterilecektir.

 

1 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.