İpuçları

Telefonunuz Çalınmadan Önce Ve Sonra Ne Yapmalı

Her yıl milyonlarca kişinin telefon çalıyor ve sizin de onlardan biri olma ihtimaliniz vardır. Ancak böyle olmak zorunda değil; telefonunuzu hırsızlığa karşı koruyabilirsiniz! Telefonunuz çalınırsa size nasıl ve ne yapmanız gerektiğini bu yazım da anlatacağım.

Uzaktan Takibi Etkinleştir

Uzaktan izleme (Android’de “Cihazımı Bul – Find My Device” ve iOS’ta “iPhone’umu Bul – Find My iPhone” olarak adlandırılır) bir telefonun konumunu takip etme ve verilerini uzaktan silme olanağı sağlar. Bu, telefonunuzu bulabileceğiniz veya çalındığında verilerini silebileceğiniz anlamına gelir.

Bir Android telefon kullanıyorsanız, Telefonunuzu bulun internet sayfasından oturum açın ve sonra telefonunuzdan “Ayarlar” > “Google” seçeneğini açmak  gidin aşağı kaydırarak “Güvenlik” tıklayın ve etkinleştirmede Ardından telefonunuzu izleyebilir veya onun verilerini silebilir

Bir iPhone kullanıyorsanız, “Ayarlar” a gidin, Apple Kimliğinize (adınız) dokunun, “iCloud ayarlarını” açın ve “iPhone’umu Bul” u etkinleştirin. Şimdi, telefonunuzu iCloud’dan izleyebilir veya silebilirsiniz Web sitesi.

Güçlü bir şifre kullanın

Karmaşık bir kilit ekranı şifresi boynunuzdaki bir ağrı olabilir, ancak hırsızların telefonunuzun etrafını kazmasını engellemenin en iyi yolu budur . Tüm cihazlarınızda güçlü bir şifre belirlemeye çalışın. İdeal olarak, bir parola büyük harf, sayı ve sembol içermelidir. ( İzlenemeyen bir şifre kullandığınızdan emin olmak için Şifrenim Ne Kadar Güvenlidir aracını kullanabilirsiniz.)

resim

 

Telefonunuzu her kullanışınızda karmaşık bir şifre girmek istemiyorsanız, biyometrik kimlik doğrulamayı etkinleştirin. Yüz kimliği ve iris veya parmak izi taraması harika, güvenli seçeneklerdir.

Özel Bildirimler Yap

Kilit ekranınızdaki kısa mesajları ve bildirimleri okuyan hırsızlarla ilgileniyorsanız, bu bildirimlerin içeriğini kilit ekranında gizleyebilirsiniz.

Bir Android cihazda , “Ayarlar” a gidin, “Ses ve Bildirimler” i açın, “Cihaz Kilitlendiğinde” seçeneğini bulun ve ardından “Hassas Bildirim İçeriğini Gizle” olarak ayarlayın. Hepsi ”, telefonunuz açık olduğunda bile bildirimler görmezsiniz (mutlaka kötü bir şey değil).

On bir iPhone , “Bildirimler” menüsünü açın “Ayarlar” gidin ve “Göster Önizleme” seçeneğini dokunun. Buradan, bildirim önizlemelerini kilit ekranında gizleyebilir veya onlardan tamamen kurtulabilirsiniz.

Yüz Kimliği olan bir iPhone’unuz varsa, telefonunuzu varsayılan olarak kilidini açana kadar kilit ekranınızdaki bildirimleri gizler. Bu, telefonunuzun kilidini açmadan bir hırsızın güvenlik kodlarıyla ilgili bildirimleri görmesini önler.

Bulut Senkronizasyonu Etkinleştir

Telefonunuzdaki verileri önemsiyorsanız, bulut senkronizasyonunu etkinleştirmelisiniz. Bize güvenin – tüm fotoğraflarınızın ve kişilerinizin buluta yedeklendiğini bildiğinizde telefonunuzu uzaktan silmek daha az korkutucu geliyor.

 

resiö

Android telefonlar için, “Ayarlar”, “Hesaplar ve Yedekleme” ye gidin ve “Verilerimi Yedekle” yi etkinleştirin. Bu, kişilerinizi, giriş bilgilerinizi ve ayarlarınızı yedekler. Ardından, belgelerinizi, resimlerinizi ve videolarınızı yedeklemek için Dropbox, Google Drive, Google Foto veya Amazon Fotoları gibi bir uygulama indirin. Telefon ayarları ve rehber otomatik olarak yeni bir telefonla senkronize edilir. Fotoğraflarınıza ve videolarınıza seçtiğiniz bulut çözümünden erişebilirsiniz.

İPhone’lar için, “Ayarlar” a gidin, Apple Kimliğinize (adınız) dokunun, “iCloud ayarlarını açın”, “iCloud Yedekleme” yi açın ve “iCloud Yedekleme” yi etkinleştirin. Yeni bir iPhone aldığınızda, kurulum işleminin yapıldığını sorar. ayarları, kişileri, fotoğrafları ve videoları iCloud’dan geri yüklemek istiyorsunuz.

Taşıyıcı Sigorta düşünün

Genişletilmiş garantilerin aksine, taşıyıcı sigorta genellikle birkaç yüz dolar değerinde. Nakliye sigortası kazaları, kırık ekranları, bitmiş pilleri ve elbette kaybolan veya çalınan telefonları kapsar. Ancak, genellikle bir ikame almak için bir kesinti ödemeniz veya orijinal telefonunuzu ödemeyi bitirmeniz gerekir.

Taşıyıcı sigortası istiyorsanız (bu bir zorunluluk değildir, bir telefonu kaybederseniz veya kırarsanız iyidir), telefon operatörünüze başvurun. Veya Verizon , Sprint veya AT&T web sitelerine gidin. Bir iPhone’a sahipseniz, AppleCare + ( şimdi çalınan iPhone’ları kapsayan ) için kaydolmayı düşünün  .

Telefonunuz Kayıp veya Çalındığında Ne Yapmalı

Artık telefonunuzun güvenli bir parolası olduğundan, buluta senkronize edildiğinden ve uzaktan izleme yoluyla erişilebilir olduğundan, çalındığında çok fazla endişelenmenize gerek yoktur  .

Yine de, bir hırsızın özel dosyalarınıza, kişilerinize, fotoğraflarınıza ve hesaplarınıza erişmesini önlemek için atabileceğiniz bazı ek adımlar:

  • Telefonunuzu izleyin : Telefonunuzu bulmak için Telefonumu Bul veya iCloud web sayfasına gidin. Yakındaysa veya yerel bir işletmede ise, bulabilecek misiniz bir bakın.
  • Çalındıysa, silin : Sadece telefonunuzu almak için bir çeteyle savaşmanın bir anlamı yok. Çalındığından şüpheleniyorsanız, verileri silin.
  • Operatörünüzün çalındığını söyleyin : Telefonunuzu sildikten sonra, çalındığını bildirmek için operatörünüze başvurun. Taşıyıcınızın telefon numarasını arayabilir veya çevrimiçi olarak Verizon  veya  Sprint’imden rapor edebilirsiniz   ( AT&T’yi aramanız gerekir – üzgünüm!). Bu şekilde, SIM kartınız kilitlenir ve başka bir cihazda kullanılamaz. Ayrıca, sahip olduğunuz her türlü sigorta sigortasını da ödeyebilirsiniz.
  • Hesaplarınızı kontrol edin : İki faktörlü kimlik doğrulaması etkin olsa bile, hiç kimsenin hesaplarınıza erişmediğini kontrol etmek iyi bir fikirdir. Şifrelerinizi de (özellikle banka ve e-posta hesapları için) sadece değiştirmeniz gerekebilir.
  • Polisleri arayın (belki ) : Telefonunuzun çalındığından% 100 eminseniz (olduğu gibi, izlediniz), devam edin ve polise bildirin. Çalınan telefonlar için büyük bir karaborsa var ve hırsız bölgeyi sık sık telefon çalmaya niyetli olabilir. Sadece, hırsız yakalanmış olsa bile, muhtemelen telefonunu geri alamayacağını biliyorum.

Şanslıysanız, bir telefonu kaybetme deneyimini asla yaşamazsınız, ancak şansınız var. Yukarıdaki adımlar biraz zaman alabilir gibi görünse de, gerçekten çok fazla bir zorluk değil. Ve gizliliğinizi ve güvenliğinizi korumaya değer.

 

Yazar Hakkında

Beytullah Toprak

Genç girişimci olarak web sitemde siz değerli okuyucularımıza elimden geldiğince bilgi aktarmak hem öğrenmek , hem sizlere öğretmek amaçlamaktayız.

Yorum Yap