İpuçları Siber Güvenlik Webmaster

HTTP – HTTPS Arasındaki Fark Nedir? (Detaylı)

HTTPS TO HTTP

HTTP nedir?

HTTP, Köprü Metni Aktarım Protokolü’nün kısa bir kısaltmasıdır. HTTP, herhangi bir bilginin World Wide Web üzerinden nasıl iletilebileceğini düzenleyen kurallar ve standartlar sunar. HTTP, web tarayıcılarının ve sunucuların iletişim kurması için standart kurallar sağlar.

HTTP, TCP’nin üzerine kurulmuş bir uygulama katmanı ağ protokolüdür. Ayrıca, önceki çalıştırma komutunun referansı kullanılmadan her komut ayrı olarak yürütüldüğü için “durumsuz protokol” olarak da bilinir.

HTTPS Nedir?

HTTPS, Secure Hyper Text Transfer Protocol’ün kısaltmasıdır. HTTP’nin son derece gelişmiş ve güvenli bir sürümüdür. No portunu kullanır. Veri İletişimi için 443. Tüm iletişimi SSL ile şifreleyerek güvenli işlem yapılmasını sağlar. SSL / TLS protokolü ve HTTP’nin bir kombinasyonudur. Bir ağ sunucusunun şifreli ve güvenli tanımlanmasını sağlar.

HTTP ayrıca sunucu ve tarayıcı arasında güvenli bir şifreli bağlantı oluşturmanıza da izin verir. Verilerin iki yönlü güvenliğini sunar. Bu, potansiyel olarak hassas bilgilerin çalınmasından korunmanıza yardımcı olur.

HTTPS protokolünde SSL işlemleri, anahtar tabanlı şifreleme algoritması yardımı ile görüşülür. Bu anahtar genellikle 40 veya 128 bit gücündedir.

Https Avantajı

Https Avantajı

HTTP’nin Avantajları:

 • HTTP, İnternet’teki veya diğer ağlardaki diğer protokollerle uygulanabilir.
 • HTTP sayfaları bilgisayar ve internet önbelleklerinde depolanır, bu nedenle hızlı bir şekilde erişilebilir
 • Platformlar arası taşıma imkanı sağlayan platform bağımsız
 • Çalışma zamanı desteğine gerek yok
 • Güvenlik duvarları üzerinden kullanılabilir! Global uygulamalar mümkündür
 • Bağlantı Yönelimli Değil; bu yüzden oturum durumunu ve bilgisini oluşturmak ve sürdürmek için hiçbir ağ ek yükü yoktur

HTTPS’nin Avantajları

 • Çoğu durumda, HTTPS üzerinden çalışan sitelerin yerinde bir yönlendirmesi olur. Bu nedenle, HTTP: // yazsanız bile, güvenli bir bağlantı üzerinden bir https yönlendirir
 • Kullanıcıların çevrimiçi bankacılık gibi güvenli e-ticaret işlemlerini gerçekleştirmelerini sağlar.
 • SSL teknolojisi tüm kullanıcıları korur ve güven oluşturur
 • Bağımsız bir otorite, sertifika sahibinin kimliğini doğrular. Bu nedenle, her SSL Sertifikası, sertifika sahibi hakkında benzersiz, kimliği doğrulanmış bilgiler içerir.

HTTP Sınırlamaları

 • Kimse içeriği görebildiğinden gizlilik yoktur
 • Veri bütünlüğü, birinin içeriği değiştirebilmesi nedeniyle büyük bir konudur. Bu nedenle, HTTP protokolü, şifreleme yöntemleri kullanılmadığından güvensiz bir yöntemdir.
 • Kimden bahsettiğin belli değil. İsteğe müdahale eden herkes kullanıcı adını ve şifreyi alabilir.

HTTPS’nin Sınırlamaları

 • HTTPS protokolü tarayıcıda önbelleğe alınan sayfalardan gizli bilgilerin çalınmasını durduramaz
 • SSL verileri yalnızca ağ üzerinden aktarım sırasında şifrelenebilir. Bu yüzden tarayıcı belleğindeki metni temizleyemez
 • HTTPS, hesaplamanın yanı sıra kurumun ağ yükünü de artırabilir

HTTP ve HTTPS Arasındaki Fark

Parametre HTTP HTTPS
Protokol Köprü metni aktarım protokolüdür. Güvenli olan köprü metni aktarım protokolüdür.
Güvenlik Veriler bilgisayar korsanlarına karşı savunmasız olabileceğinden daha az güvenlidir. Bilgisayar korsanlarının kritik bilgilere erişmesini önlemek için tasarlanmıştır. Bu tür saldırılara karşı güvenlidir.
Liman Varsayılan olarak 80 numaralı bağlantı noktasını kullanır. Varsayılan olarak 443 numaralı bağlantı noktasını kullanıyordu.
İle başlar HTTP URL’leri http: // ile başlar. HTTP’lerin URL’leri https: // ile başlar.
İçin kullanılır Blog gibi bilgi tüketimi için tasarlanmış web siteleri için iyi bir seçimdir. Web sitesinin kredi kartı numarası gibi özel bilgileri toplaması gerekiyorsa, daha güvenli bir protokoldür.
Scrambling HTTP iletilecek veriyi karıştırmaz. Bu nedenle, iletilen bilgilerin bilgisayar korsanlarına ulaşma şansı daha yüksek. HTTPS aktarımdan önce verileri karıştırır. Alıcı sonunda, orijinal verileri kurtarmak için çözülür.Bu nedenle, iletilen bilgiler, saldırıya uğramayacak kadar güvenlidir.
Protokol TCP / IP seviyesinde çalışır. HTTPS’nin ayrı bir protokolü yoktur. HTTP kullanarak çalışır ancak şifreli TLS / SSL bağlantısı kullanır.
Alan Adı Doğrulama HTTP web sitesinin SSL’ye ihtiyacı yoktur. HTTPS, SSL sertifikası gerektirir.
Veri şifreleme HTTP web sitesi şifreleme kullanmaz. HTTPS web siteleri veri şifrelemesini kullanır.
Arama Sıralaması HTTP, arama sıralamasını iyileştirmez. HTTPS, arama sıralamasını iyileştirmeye yardımcı olur.
hız Hızlı HTTP’den daha yavaş
Güvenlik Açığı Hackerlara karşı savunmasız Veriler bir ağda görülmeden önce şifrelenmiş olduğu için son derece güvenlidir.

HTTPS ile birlikte kullanılan SSL / TLS sertifikası türleri

Etki Alanı Doğrulaması: Etki alanı doğrulaması, bir sertifika için başvuran kişinin etki alanı adının sahibi olduğunu doğrular. Bu doğrulama türü genellikle birkaç dakika ile birkaç saat arasında sürmektedir.

Organizasyon Validasyonu: Sertifika Yetkilisi sadece alanın mülkiyetini doğrulamakla kalmaz aynı zamanda mal sahiplerini de tespit eder. Bu, bir sahibinden, kimliğini kanıtlaması için kişisel kimlik kanıtı belgesi sağlaması istenebileceği anlamına gelir.

Genişletilmiş Doğrulama: Genişletilmiş doğrulama, en üst düzey doğrulamadır. Etki alanı mülkiyeti, işletme sahibi kimliği ve işletme tescil belgesinin doğrulanmasını içerir.

Sonuç:

 • HTTP, Köprü Metni Aktarım Protokolünün bir kısaltmasıdır.
 • HTTPS, Secure Hyper Text Transfer Protocol’ün kısaltmasıdır.
 • HTTP, İnternet’teki veya diğer ağlardaki diğer protokollerle uygulanabilir.
 • HTTPS, kullanıcıların çevrimiçi bankacılık gibi güvenli bir e-ticaret işlemi gerçekleştirmesini sağlar.
 • HTTP protokolü, herkes içeriği görebildiğinden gizlilik sunmuyor
 • HTTPS protokolü, içerik şifreli olduğundan güvenlik sunar, ancak tarayıcıda önbelleğe alınan sayfalardan gizli bilgilerin çalınmasını durduramaz
 • HTTP protokolünde çalışan web siteleri SSL sertifikası gerektirmez
 • HTTP tabanlı web siteleri SSL Dijital Sertifikası gerektirir
 • Etki Alanı Doğrulama, Kuruluş doğrulaması ve Genişletilmiş doğrulama, HTTP ile birlikte kullanılan üç farklı doğrulama sertifikasıdır.

Yazar Hakkında

Beytullah Toprak

Genç girişimci olarak web sitemde siz değerli okuyucularımıza elimden geldiğince bilgi aktarmak hem öğrenmek , hem sizlere öğretmek amaçlamaktayız.

Yorum Yap