HTML Temel : HTML Yazı Tipleri

  Html, Webmaster    30 Ocak 2019
Yorum Yok

HTML Yazı tipleri, bir web sitesini daha kullanıcı dostu yapma ve içerik okunabilirliğini arttırmada çok önemli bir rol oynar. Yazı tipi yüzü ve rengi tamamen sayfanızı görüntülemek için kullanılan bilgisayara ve tarayıcıya bağlıdır, ancak web sitenizdeki metne stil, boyut ve renk eklemek için HTML <font> etiketini kullanabilirsiniz. Metninizin tümünü aynı boyuta, yüze ve renge ayarlamak için bir <basefont> etiketi kullanabilirsiniz.

Yazı tipi etiketinde, yazı tiplerinizi kişiselleştirmek için size, color ve face adında üç özellik bulunur . Font niteliklerinden herhangi birini web sayfanızdaki herhangi bir zamanda değiştirmek için, sadece <font> etiketini kullanın. Sonra gelen metin siz </font> etiketi ile kapanana kadar değişmeden kalacaktır. Bir <font> etiketi içindeki font niteliklerinden birini veya tümünü değiştirebilirsiniz.

Not – basefont etiketleri kaldırıldığını ve bunun HTML gelecekteki bir sürümüne kaldırılacaktır gerekiyordu. Bu yüzden kullanılmamalılar, fontlarınızı değiştirmek için CSS stillerini kullanmanız önerilir. Ancak yine de öğrenme amacıyla, bu bölüm font ve basefont etiketlerini ayrıntılı olarak açıklayacaktır.

Yazı Tipi Boyutunu Ayarla

Kabul edilen değerlerin aralığı 1 (en küçük) ile 7 (en büyük) arasındadır. Bir fontun varsayılan boyutu 3’tür.

Örnek


Göreceli (Relative) Yazı Tipi Boyutu

Önceden belirlenmiş yazı tipi boyutundan kaç boyut daha büyük veya kaç boyut daha küçük olacağını belirleyebilirsiniz. Bunu <font size = “+ n”>veya <font size = “−n”> gibi belirleyebilirsiniz.

Örnek


Yazı Tipi Yüzünü (Face) Ayarlama

Face özelliğini kullanarak font yüzünü ayarlayabilirsiniz, ancak sayfayı görüntüleyen kullanıcının fontu yüklü değilse, göremeyeceğini unutmayın. Bunun yerine, kullanıcı, kullanıcının bilgisayarına uygulanabilir varsayılan yazı tipi yüzünü görecektir.

Örnek

Alternatif Yazı Tipi Belirleme

Bir ziyaretçi, yalnızca fontu bilgisayarında yüklü olması durumunda fontunuzu görebilir. Böylece, iki ya da daha fazla yazı tipi yüzü alternatifini, yazı tipi adlarını virgülle ayırarak listeleyerek belirtmek mümkündür.

Sayfanız yüklendiğinde, tarayıcıları kullanılabilir ilk yazı tipini görüntüler. Verilen yazı tiplerinden hiçbiri yüklü değilse, varsayılan yazı tipi Times New Roman’ı görüntüler .


Yazı Tipi Rengini Ayarlama

Color özelliğini kullanarak istediğiniz yazı tipi rengini ayarlayabilirsiniz . İstediğiniz rengi, o rengin renk adı veya onaltılık koduyla belirleyebilirsiniz.

Örnek


<basefont> Elemanı

<basefont> öğesinin, belgenin aksi halde <font> etiketi içinde bulunmayan kısımları için varsayılan yazı tipi boyutunu, rengini ve yazı tipini belirlemesi gerekir. <basefont> ayarlarını geçersiz kılmak için <font> öğelerini kullanabilirsiniz.

<basefont> etiketi ayrıca renk, boyut ve yüz niteliklerini alır ve daha büyük bir boyut için +1 veya daha küçük iki boyut için −2 değeri vererek göreceli font ayarını destekler.

Örnek

1 okunma

Etiketler : , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.