Html Webmaster

HTML Temel : HTML Nedir?

HTML Tarihçesi

HTML TARİHÇESİ

HTML, HyperText Markup Language anlamına gelir. HTML, World Wide Web’in temel yapı taşıdır.

Köprü metni, bir bilgisayarda veya başka bir elektronik cihazda görüntülenen, kullanıcının genellikle erişebileceği diğer metinlere atıfta bulunan, genellikle bir fare tıklaması veya tuşa basılan metindir.

Metnin yanı sıra, köprü metni tablolar, listeler, formlar, görüntüler ve diğer sunum öğeleri içerebilir. İnternet üzerinden bilgi paylaşmak için kullanımı kolay ve esnek bir formattır.

İşaretleme dilleri, bir belgenin içindeki metin öğelerini karakterize etmek için işaretleme etiketlerini kullanır; bu, web tarayıcılarına belgenin nasıl görünmesi gerektiği konusunda talimatlar verir.

Berners Lee

Berners Lee

HTML aslen 1990 yılında Tim Berners-Lee tarafından geliştirilmiştir. Web’in babası olarak da bilinir. 1996 yılında, World Wide Web Consortium (W3C), HTML özelliklerini koruma yetkisi oldu. HTML ayrıca 2000 yılında uluslararası bir standart ( ISO ) haline geldi . HTML5, HTML’nin en son sürümüdür. HTML5, web geliştirmeye daha hızlı ve daha sağlam bir yaklaşım sunar.

İpucu: HTML eğitimimiz, adım adım temelden gelişmiş konulara kadar en son HTML5 dilinin temellerini öğrenmenize yardımcı olacaktır. Eğer bir acemi iseniz, temel bölüm ile başlayın ve her gün biraz öğrenerek yavaş yavaş ilerleyin.

HTML ile Yapabilecekleriniz

HTML ile yapabileceğiniz daha birçok şey var.

  • Belgeleri çevrimiçi olarak metin, resim, liste, tablo vb. İle yayınlayabilirsiniz.
  • Görüntüler, videolar veya diğer HTML belgeleri gibi web kaynaklarına köprüler aracılığıyla erişebilirsiniz.
  • Ad, e-posta adresi, mesaj vb. Kullanıcı girişlerini toplamak için formlar oluşturabilirsiniz.
  • Görüntüleri, videoları, ses kliplerini, flash filmleri, uygulamaları ve diğer HTML belgelerini doğrudan bir HTML belgesinin içine dahil edebilirsiniz.
  • Web sitenizin internet olmadan çalışan çevrimdışı sürümünü oluşturabilirsiniz.
  • Verileri kullanıcının web tarayıcısında saklayabilir ve daha sonra erişebilirsiniz.

Liste burada bitmiyor, HTML ile yapabileceğiniz birçok ilginç şey var. Gelecek bölümlerde hepsini ayrıntılı olarak öğreneceksiniz.

Not: Daha önce açıklandığı gibi HTML, Java, Ruby, PHP, vb. Gibi bir programlama dili değil, bir biçimlendirme dilidir. HTML sayfalarını görüntülemek için bir web tarayıcısına ihtiyacınız vardır. Web tarayıcıları HTML etiketlerini göstermez, ancak web sayfalarının içeriğini yorumlamak için etiketleri kullanır.

 

Yazar Hakkında

Beytullah Toprak

Genç girişimci olarak web sitemde siz değerli okuyucularımıza elimden geldiğince bilgi aktarmak hem öğrenmek , hem sizlere öğretmek amaçlamaktayız.

Yorum Yap