HTML Temel : HTML İç Çerçeveler (Iframe)

  Html, Webmaster    25 Ocak 2019
Yorum Yok

HTML (iframe) <iframe>  etiketiyle satır içi bir çerçeve tanımlayabilirsiniz . <iframe> etiketi bir şekilde <frameset> etiketiyle ilgili değildir, bunun yerine belgenizin herhangi bir yerinde görünebilir. <iframe> etiketi, tarayıcının kaydırma çubukları ve kenarlıklar da dahil olmak üzere ayrı bir belge görüntüleyebileceği belgenin içindeki dikdörtgen bir bölgeyi tanımlar. Geçerli HTML belgesine başka bir belgeyi gömmek için satır içi çerçeve kullanılır.

Src özniteliği satır içi çerçeve kaplar belgenin URL’sini belirtmek için kullanılır.

Örnek

<iframe> ‘in nasıl kullanılacağını gösteren örnek aşağıdadır –

<Iframe> Etiket Nitelikleri

including name, class, frameborder, id, longdesc, marginheight, marginwidth, name, scrolling, style, ve title dahil olmak üzere <iframe> etiketinin özelliklerinin çoğu, <frame> etiketinin karşılık gelen özellikleri gibi davranır.

Not –framebordermarginwidthlongdescscrollingmarginheight HTML5 kullanımdan kaldırılmış özelliklerini. Bu özellikleri kullanmayın.

Sr.No Özellik ve açıklama
1 src

Bu özellik çerçeveye yüklenmesi gereken dosya adını vermek için kullanılır. Değeri herhangi bir URL olabilir. Örneğin, src = “/html/top_frame.htm”, html dizininde mevcut olan bir HTML dosyasını yükleyecektir.

2 name

Bu özellik bir çerçeveye bir isim vermenizi sağlar. Bir belgenin hangi çerçeveye yükleneceğini göstermek için kullanılır. Bu özellikle sayfaları başka bir çerçeveye yükleyen bir çerçevede bağlantılar oluşturmak istediğinizde önemlidir, bu durumda ikinci çerçevenin kendisini bağlantının hedefi olarak tanımlamak için bir ada ihtiyacı vardır.

3 frameborder

Bu özellik, bu çerçevenin sınırlarının gösterilip gösterilmeyeceğini belirtir; eğer varsa, <frameset> etiketinde frameborder niteliğinde verilen değeri geçersiz kılar ve bu, 1 (evet) veya 0 (hayır) değerlerini alabilir.

4 marginwidth

Bu özellik, çerçevenin kenarlıklarının sol ve sağı ile çerçevenin içeriği arasındaki boşluğun genişliğini belirtmenizi sağlar. Değer piksel cinsinden verilir. Örneğin, marginwidth = “10”.

5 marginheight

Bu özellik, çerçevenin kenarlıklarının üst ve altı ile içindekiler arasındaki boşluğun yüksekliğini belirlemenizi sağlar. Değer piksel cinsinden verilir. Örneğin marginheight = “10”.

6 height

Bu özellik <iframe> ‘nin yüksekliğini belirtir.

7 scrolling

Bu özellik, karede görünen kaydırma çubuklarının görünümünü kontrol eder. Bu “yes”, “no” veya “auto” değerlerini alır. Örneğin, scrolling=”no”, kaydırma çubuklarının olmaması gerektiği anlamına gelir.

8 longdesc

Bu özellik, çerçevenin içeriğinin uzun bir açıklamasını içeren başka bir sayfaya bağlantı vermenizi sağlar. Örneğin longdesc=”framehakkinda.html”

9 width

Bu özellik <iframe> genişliğini belirtir.

 

0 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.