HTML Temel : HTML Çerçeveler (Frameset)

  Html, Webmaster    24 Ocak 2019
Yorum Yok

HTML çerçeveler, tarayıcı pencerenizi her bölümün ayrı bir HTML belgesi yükleyebileceği birden çok bölüme bölmek için kullanılır. Tarayıcı penceresindeki çerçeve koleksiyonu, çerçeve kümesi olarak bilinir. Pencere, tabloların düzenlendiği şekilde çerçevelere bölünmüştür: satırlara ve sütunlara.

Çerçevelerin Dezavantajları

Çerçeve kullanmanın bir kaç dezavantajı vardır, bu yüzden web sayfalarınızda çerçeve kullanmanız kesinlikle tavsiye edilmez –

  • Daha küçük bazı cihazlar, ekranları bölünecek kadar büyük olmadığı için sık sık çerçevelerle baş edemezler.
  • Bazen sayfanız, farklı ekran çözünürlüğü nedeniyle farklı bilgisayarlarda farklı gösterilecektir.
  • Tarayıcının geri düğmesi, kullanıcının umduğu gibi çalışmayabilir.
  • Çerçeve teknolojisini desteklemeyen az sayıda tarayıcı var.

Çerçeveler Kullanımı

Sayfadaki kareleri kullanmak için <body> etiketi yerine <frameset> etiketini kullanırız. <frameset> etiketi, pencerenin çerçevelere nasıl bölüneceğini tanımlar. Satırlar <çerçeve> etiketi yatay çerçeveler tanımlamaktadır özelliğine sahip ve sütunlar dikey çerçeve tanımlamaktadır bağlamaktadır. Her kare <frame> etiketi ile belirtilir ve hangi HTML belgesinin çerçeveye açılacağını tanımlar.

Not – HTML5’te <frame> etiketi kullanımdan kaldırılmıştır. Bu elemanı kullanmayın.

Örnek

Üç dikey çerçeve oluşturma örneği aşağıdadır –


Örnek

Yukarıdaki örneği şöyle koyalım, burada satır özniteliğini sütunlarla değiştirdik ve genişliklerini değiştirdik. Bu, üç çerçevenin tümünü yatay olarak oluşturur –


Çerçeveler için Tarayıcı Desteği

Bir kullanıcı herhangi bir eski tarayıcı veya herhangi bir tarayıcı kullanıyorsa, çerçeveleri desteklemeyen herhangi bir tarayıcı kullanıyorsa, kullanıcıya <noframes> öğesi görüntülenmelidir.

Öyleyse, <noframes> öğesinin içine bir <body> öğesi yerleştirmelisiniz, çünkü <frameset> öğesinin <body> öğesini değiştirmesi gerekir, ancak bir tarayıcı <frameset> öğesini anlamıyorsa, içinde ne olduğunu anlamalıdır bir <noframes> öğesinde bulunan <body> öğesi.

Eski tarayıcılara sahip kullanıcınız için hoş bir mesaj verebilirsiniz. Örneğin, Üzgünüm !! Tarayıcınız çerçeveleri desteklemiyor. yukarıdaki örnekte gösterildiği gibi.

0 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.