Beytullah Toprak
JavaScript Temel - JavaScript Nedir?

JavaScript Temel - JavaScript Nedir?


JavaScript, en popüler ve en çok kullanılan istemci tarafı komut dosyası dilidir. İstemci tarafı komut dosyası, web tarayıcınızda çalışan komut dosyalarını ifade eder. JavaScript, bir web sunucusundan döndürülen içeriği değiştirerek web sayfalarına etkileşim ve dinamik efektler eklemek için tasarlanmıştır.

JavaScript, 1990'ların ortalarında Netscape tarafından LiveScript olarak geliştirildi. Daha sonra 1995'te JavaScript olarak yeniden adlandırıldı ve 1997'de ECMA standardı haline geldi. Şimdi JavaScript, web tabanlı uygulamalar için standart istemci tarafı komut dosyası dili ve bugün Google Chrome gibi hemen hemen tüm web tarayıcıları (Mozilla Firefox, Apple Safari vb.) tarafından destekleniyor.

JavaScript nesne yönelimli bir dildir ve aynı zamanda Java programlama dili ile aynı sözdiziminde bazı benzerlikler vardır. Ancak, JavaScript hiçbir şekilde Java ile ilişkili değildir.

JavaScript resmen ECMA (Avrupa Bilgisayar Üreticileri Birliği) tarafından ECMAScript olarak tutulmaktadır. ECMAScript 6 (veya ES6), ECMAScript standardının en son ana versiyonudur.

İpucu: JavaScript eğitimimiz, adım adım temelden gelişmiş konulara kadar JavaScript komut dosyası dilinin temellerini öğrenmenize yardımcı olacaktır. Eğer bir acemi iseniz, temel bilgilerle başlayın ve her gün biraz öğrenerek yavaş yavaş ilerleyin.


JavaScript ile Yapabilecekleriniz

JavaScript ile yapabileceğiniz daha birçok şey var.

  • Öğeleri ekleyerek veya kaldırarak bir web sayfasının içeriğini değiştirebilirsiniz.
  • Bir web sayfasındaki öğelerin stilini ve konumunu değiştirebilirsiniz.
  • Fare tıklaması, üzerine gelme vb. Olayları izleyebilir ve buna tepki verebilirsiniz.
  • Geçiş ve animasyonları gerçekleştirebilir ve kontrol edebilirsiniz.
  • Kullanıcıya bilgi veya uyarı mesajları görüntülemek için uyarı açılır pencereleri oluşturabilirsiniz.
  • Kullanıcı girişlerine göre işlemler yapabilir ve sonuçları görüntüleyebilirsiniz.
  • Sunucuya göndermeden önce kullanıcı girişlerini doğrulayabilirsiniz.

Liste burada bitmiyor, JavaScript ile yapabileceğiniz birçok ilginç şey var. Gelecek bölümlerde hepsini ayrıntılı olarak öğreneceksiniz.


Bu Eğitimin Neleri Kapsar?

Bu JavaScript öğretici serisi, veri türleri, operatörler, değişken oluşturma ve kullanma, çıktı oluşturma, kodlarınızı programlarınızda kararlar almak veya aynı kod bloğunu birden çok kez tekrarlamak, dizeleri oluşturmak ve işlemek için de dahil olmak üzere tüm temel programlama kavramlarını kapsar. ve diziler, işlevleri tanımlamak ve çağırmak vb.

Temel bilgilerden memnun kaldığınızda, nesnelerin fikrini, Belge Nesne Modeli'ni (DOM) ve Tarayıcı Nesne Modeli'ni (BOM) ve yerel JavaScript'i nasıl kullanacağınızı açıklayan bir sonraki seviyeye geçeceksiniz. Tarih, Matematik vb. nesneler gibi nesne türlerini yazın.

Son olarak, olay dinleyicileri, olay yayılımı, diğer nesnelerden ödünç alma yöntemleri, JavaScript'in kaldırma davranışı, JSON verilerini kodlama ve kod çözme gibi bazı gelişmiş kavramları ve ECMAScript 6'da (veya ES6) sunulan yeni özelliklerin ayrıntılı bir bakışını keşfedeceksiniz.

İpucu: Bu eğitimdeki her bölüm, çevrimiçi bir düzenleyici kullanarak deneyebileceğiniz ve test edebileceğiniz birçok gerçek dünya örneği içerir. Bu örnekler, kavramı veya konuyu daha iyi anlamanıza yardımcı olacaktır. Aynı zamanda akıllı geçici çözümler, faydalı ipuçları ve önemli notlar içermektedir.


Yorum (0)

Hiç Bir Yorum Bulunamadı. İlk Yorumuz Siz Yapın :)

Yorum Yap