Beytullah Toprak
MacOS ve Linux Çekirdekleri Arasındaki Fark

MacOS ve Linux Çekirdekleri Arasındaki Fark


Bazı insanlar, macOS ve Linux çekirdeği arasında benzerlikler olduğunu düşünebilir, çünkü benzer komutları ve benzer yazılımları idare edebilirler. Hatta bazı insanlar Apple'ın macOS'unun Linux'a dayandığını düşünüyor. Gerçek şu ki, her iki çekirdek de çok farklı geçmişlere ve özelliklere sahip. Bugün, macOS ve Linux çekirdekleri arasındaki farka bakacağız.

MacOs

MacOS Çekirdeğinin Tarihi

MacOS çekirdeğinin tarihi ile başlayacağız. 1985 yılında Steve Jobs, CEO John Sculley ve Apple yönetim kurulundan düştüğü için Apple'dan ayrıldı. Daha sonra NeXT adlı yeni bir bilgisayar şirketi kurdu . İşler hızla pazarlamak için yeni bir bilgisayar (yeni bir işletim sistemi ile) almak istedi. Zaman kazanmak için NeXT ekibi  , Carnegie Mellon'dan Mach çekirdeğini ve BSD kod tabanının bir bölümünü NeXTSTEP işletim sistemini oluşturmak için kullandı .

NeXT hiçbir zaman, bir kısmı hala Apple'da olduğu gibi İş harcama alışkanlığı nedeniyle finansal bir başarıya dönüşmedi. Bu arada, Apple, IBM ile iş ortaklığı yapacak kadar ileri giderek işletim sistemlerini güncellemek için birkaç kez başarısızlıkla çalıştı. 1997 yılında, Apple NeXT'i 429 milyon dolara satın aldı. Anlaşmanın bir parçası olarak Steve Jobs Apple'a geri döndü ve NeXTSTEP macOS ve iOS'un temeli oldu.

MacOS Çekirdeğinin Özellikleri

MacOS çekirdeği resmen XNU olarak bilinir. Apple'ın Github sayfasında , XNU “FreeBSD ve C sürücüleri yazmak için ++ API gelen bileşenlerle Carnegie Mellon Üniversitesi'nde geliştirilen Mach çekirdeği birleştirerek melez bir çekirdek” dir. Kodun BSD alt sistemi bölümü “tipik olarak mikro çekirdek sistemlerinde kullanıcı alanı sunucuları olarak uygulanır” . Mach bölümü, çoklu görev, korumalı bellek, sanal bellek yönetimi ve çekirdek hata ayıklama desteği  gibi düşük seviyeli işlerden sorumludur.

Linux

Linux Çekirdeğinin Özellikleri

MacOS çekirdeği bir mikro çekirdeğin ( Mach ) ve bir monolitik çekirdeğin ( BSD ) özelliğini birleştirirken , Linux yalnızca bir monolitik çekirdeğe sahiptir. Bir monolitik çekirdek işlemci, bellek, süreçler arası iletişim, aygıt sürücüleri, dosya sistemi ve sistem sunucu aramaları yönetiminden sorumludur.

Tek Satırda Mac ve Linux Çekirdeği Arasındaki Fark

MacOS çekirdeği (XNU) Linux'tan daha uzun sürdü ve daha eski iki kod tabanının birleşimine dayanıyordu. Öte yandan, Linux daha yeni, sıfırdan yazılmış ve daha birçok cihazda kullanılıyor.

Linux Çekirdeğinin Tarihi

MacOS çekirdeğinin aksine, Linux ticari bir çabanın parçası olarak yaratılmadı. Bunun yerine, 1991'de Fin bilgisayar bilimi öğrencisi Linus Torvalds tarafından yaratıldı . Başlangıçta, çekirdek Linus'un bilgisayarının teknik özelliklerine yazılmıştı çünkü yeni 80386 işlemcisinden yararlanmak istedi.  Yakında, dünyanın her yerinden kod ve özellik önerileri alıyordu. Ertesi yıl Orest Zborowski, X Pencere Sistemini Linux'a taşıdı ve ona grafiksel bir kullanıcı arayüzünü destekleme yeteneği verdi.


Yorum (0)

Hiç Bir Yorum Bulunamadı. İlk Yorumuz Siz Yapın :)

Yorum Yap