Beytullah Toprak
Google Drive Klasörleri Nasıl Kopyalanır?

Google Drive Klasörleri Nasıl Kopyalanır?


Bir Google Drive klasörünü bir web tarayıcısından kopyalamanız gerekirse, Google sizin için kolaylaştırmaz. Ancak, daha düzenli bir yaklaşım için bir geçici çözüm kullanabilir veya masaüstü uygulamasını indirebilirsiniz.

Google Drive Kullanarak Klasörleri Kopyalama (1. Yol)

Google Drive, web tabanlı bir uygulamayı kullanırken bir klasörü ve tüm içeriğini kopyalamanın bir yolunu sunmaz. Bunun yerine, klasörün içeriğini kopyalamanız, yeni bir klasör oluşturmanız ve ardından her şeyi hedef klasöre yapıştırmanız gerekir.

Bunların üstesinden gelmek için tarayıcınızı açın, Google Drive'a gidin ve kopyalamak istediğiniz klasörü açın. Tüm dosyaları seçmek için Windows'ta Ctrl + A'ya veya Mac'te Command + A'ya basın, tüm dosyaları sağ tıklatın ve ardından "Kopya Oluştur" u tıklayın.

Google Driver Kopya Oluşturma

Google Drive, seçtiğiniz her dosyanın bir kopyasını oluşturur, geçerli klasöre yerleştirir ve her öğenin adından önce “Kopyayı” ekler.

Şimdi, tüm dosya kopyalarını seçin, sağ tıklayın ve ardından “Şuraya Taşı” yı tıklayın.

Google Driver Klasöre Taşıma

Kopyaların saklanmasını istediğiniz dizini seçin ve ardından sol alt köşedeki “Yeni Klasör” simgesini tıklayın.

 

Yeni klasöre bir ad verin ve ardından onay işareti simgesini tıklayın.

Google Driver Klasör Adı Verme

Son olarak, seçilen tüm dosyaları bu dizine taşımak için “Buraya Taşı” yı tıklayın.

Google Driver Dosyaları Klasöre Taşıma

Tüm dosyalarınız az önce oluşturduğunuz klasöre taşınmalıdır.

Google Driver Dosyaları Klasöre Taşıma

Bu karmaşık bir yöntem geldi ise 2. yolu deneyebilirsiniz.

Yedekleme ve Senkronizasyon Kullanarak Klasörleri Kopyalama (2. Yol)

Alternatif olarak,  bilgisayarınızda Yedekleme ve Senkronizasyon kurulu ise, Google Drive klasörlerini bir web tarayıcısını açmanıza gerek kalmadan doğrudan masaüstü uygulamasından kopyalayabilirsiniz. Eğer indirmediyseniz Yedekleme ve Senkronizasyon Uygulamasını indirebilirsiniz. Bu yaklaşım, önceki yöntemdeki aksine, basittir. Sadece bir klasörü ve tüm içeriğini başka bir hedefe kopyalayabilirsiniz.

Bu kılavuz da , Windows için Yedekleme ve Senkronizasyon kullanıyoruz, ancak macOS'ta aynı şekilde çalışıyor.

Yedekle ve Eşitle masaüstü uygulamasını başlatın ve başlamadan önce tüm dosya ve klasörlerinizin buluta eşitlenmesini sağlayın. Tamamlandığında simge bu şekilde görünmelidir.

Yedekleme ve Senkronizasyon Kullanma

Eşitleme tamamlandıktan sonra, Windows'ta Dosya Gezgini'ni veya Mac'te Finder'ı açın, Google Drive klasörünüzü açın, çoğaltmak istediğiniz klasörü sağ tıklayın ve ardından “Kopyala” yı tıklayın.

Yedekleme ve Senkronizasyon Kullanma

Alternatif olarak, klasörü tek tıklatıp ardından kopyalamak için Windows'ta Ctrl + C veya Mac'te Command + C tuşlarına basabilirsiniz.

Sonra, hedef dizine (veya bu klasörü kopyalamak istediğiniz yere) sağ tıklayın ve ardından “Yapıştır” ı tıklayın ya da Windows'ta Ctrl + V veya Mac'te Command + V tuşlarına basın.

Aynen böyle, klasör geçerli dizine kopyalanır.

Yedekleme ve Senkronizasyon Kullanma

Yedekleme ve Senkronizasyon, klasörü hemen Google Drive ile senkronize eder, böylece istediğiniz yerden erişebilirsiniz.

Yedekleme ve Senkronizasyon Kullanma

Google, kopyala ve yapıştır komutlarını Drive'a entegre edene kadar, yukarıdaki iki yöntem bir klasörü kopyalamanın tek yoludur. Yedekleme ve Senkronizasyon en basit ve kullanıcı dostu seçenektir, ancak önce uygulamayı masaüstünüze kurmanız ve düzgün bir şekilde yapılandırmanız gerekir.


Yorum (0)

Hiç Bir Yorum Bulunamadı. İlk Yorumuz Siz Yapın :)

Yorum Yap