Beytullah Toprak
CSS Temel - CSS Nedir?

CSS Temel - CSS Nedir?


CSS Cascading Style Sheets (Basamaklı Stil Sayfaları) anlamına gelir. CSS, web sayfalarının sunumunu (düzen ve biçimlendirme) açıklamak için kullanılan standart bir stil sayfası dilidir.

CSS, bir web sayfasının görünümünü ele alır. CSS'yi kullanarak metnin rengini, fontların stilini, paragraflar arasındaki boşluğu, sütunların nasıl boyutlandırıldığını ve düzenlendiğini, hangi arka plan görüntülerinin veya renklerin kullanıldığını, düzen tasarımlarını, farklı aygıtlar ve ekran boyutları için ekrandaki varyasyonları kontrol edebilirsiniz.

CSS, 1996 yılında da standartlarını koruyan World Wide Web Consortium (W3C) tarafından tanıtıldı. CSS sunum ve içeriğin ayrılmasını sağlamak için tasarlanmıştır. Artık web tasarımcıları, web sayfalarının biçimlendirme bilgilerini ayrı bir stil sayfasına taşıyabilir; bu da oldukça basit bir HTML işaretlemesi ve daha iyi bakım sağlar.

NOT - World Wide Web Konsorsiyumu veya W3C, İnternet'in nasıl çalıştığı ve nasıl gelişmesi gerektiği konusunda önerilerde bulunan bir gruptur.

CSS3, CSS spesifikasyonunun en son sürümüdür. CSS3, web sunum yeteneklerini geliştirmek için çeşitli yeni stil özellikleri ve geliştirmeleri ekler.

Not: CSS eğitimimiz, temelden gelişmiş konulara adım adım en son CSS3 dilinin temellerini öğrenmenize yardımcı olacaktır. Eğer bir acemi iseniz, temel bölüm ile başlayın ve her gün biraz öğrenerek yavaş yavaş ilerleyin.


CSS ile Yapabilecekleriniz

CSS ile yapabileceğiniz çok daha fazla şey var.

 • Aynı stil kurallarını birden fazla öğeye kolayca uygulayabilirsiniz.
 • Bir web sitesinin birden fazla sayfasının sunumunu tek bir stil sayfası ile kontrol edebilirsiniz.
 • Aynı sayfayı farklı cihazlarda farklı sunabilirsiniz.
 • Aksi mümkün olmayan vurgulu, odak, vb gibi öğelerin dinamik durumlarını biçimlendirebilirsiniz.
 • Bir öğenin konumunu, web sayfasındaki işaretlemeyi değiştirmeden değiştirebilirsiniz.
 • Mevcut HTML öğelerinin görüntüsünü değiştirebilirsiniz.
 • 2B veya 3B alanda ölçek, döndürme, eğriltme vb. Öğelerini dönüştürebilirsiniz.
 • Herhangi bir JavaScript kullanmadan animasyonlar ve geçiş efektleri oluşturabilirsiniz.

Liste burada bitmiyor, CSS ile yapabileceğiniz birçok ilginç şey var. Gelecek bölümlerde hepsini ayrıntılı olarak öğreneceksiniz.


CSS Kullanmanın Avantajları

CSS'nin en büyük avantajı, stil ve düzenin belgenin içeriğinden ayrılmasını sağlamasıdır. İşte, neden biri CSS kullanmaya başlamalı?

 • CSS Çok Zaman Kazandırır - CSS, bir öğenin stil özelliklerini ayarlamak için çok fazla esneklik sağlar. Bir kez CSS yazabilirsiniz; ve sonra aynı kod HTML öğeleri grubuna uygulanabilir ve birden fazla HTML sayfasında tekrar kullanılabilir.
 • Kolay Bakım - CSS, belgelerin biçimlendirmesini güncellemek ve birden çok belgede tutarlılığı korumak için kolay bir yol sağlar. Çünkü tüm web sayfaları grubunun içeriği bir veya daha fazla stil sayfası kullanılarak kolayca kontrol edilebilir.
 • Sayfaları Daha Hızlı Yükleme - CSS, birden çok sayfanın, biçimlendirme bilgilerini paylaşmasını sağlar; bu, belgelerin yapısal içeriğindeki karmaşıklığı ve tekrarı azaltır. Daha hızlı bir sayfa yüklemesiyle sonuçlanan dosya aktarım boyutunu önemli ölçüde azaltır.
 • Çoklu Cihaz Uyumluluğu - CSS ayrıca web sayfalarının birden fazla cihaz veya medya türü için optimize edilmesini sağlar. CSS kullanarak, aynı HTML belgesi, masaüstü, cep telefonları vb. Gibi farklı görüntü oluşturma aygıtları için farklı görüntüleme stillerinde sunulabilir.

İpucu: Artık HTML niteliklerinin çoğu kullanımdan kaldırılıyor ve kullanılması önerilmez. Bu yüzden, web sitenizin uyumluluğunu arttırmak ve gelecekteki tarayıcılarla uyumlu hale getirmek için mümkün olduğunca fazla CSS kullanmak iyi bir fikirdir.

İpucu 2: CSS'in öğrenmesinin en kolay yolu örneklerle pratik yapmanızdır.


Yorum (0)

Hiç Bir Yorum Bulunamadı. İlk Yorumuz Siz Yapın :)

Yorum Yap