Blockchain’in Tarihi

Blockchain’in tarihi, 1991 yılında araştırma bilimcisi Stuart Haber ve W. Scott Stornetta tarafından tanımlanmıştır. Dijital belgelere zaman damgası uygulayan, böylece eski tarihli veya kurcalanmamış olmaları için hesaplama açısından pratik bir çözüm sunmak istediler. Zaman damgalı belgeleri saklamak için kriptografik olarak güvenli blok zinciri kavramını kullanan bir sistem geliştirirler .

blockchain aractirmacilari

1992’de, Merkle Ağaçı hale tasarım dahil edilmiştir. Merkle Ağaçı, güvenli bir blok zinciri oluşturmak için kullanılır. Bir dizi veri kaydı ve her bir veri kaydı kendinden öncekine bağlıydı. Bu zincirdeki en yeni kayıt, tüm zincirin geçmişini içerir. Ancak bu teknoloji kullanılmaz hale geldi ve patenti 2004 yılında sona erdi.

blockchain hash
Merkle Ağaçları
hal finney

2004’te, bilgisayar bilimcisi ve kriptografik eylemci Hal Finney adlı sistemi tanıtıldı (RPoW) dijital nakit için bir prototip olarak. Kripto para birimleri tarihinde önemli bir adımdı. RPoW sistemi, karşılığında değiştirilemeyen veya değiştirilemeyen bir Hashcash tabanlı çalışma kanıtı jetonu alarak çalıştı , daha sonra kişiden kişiye aktarılabilen RSA imzalı bir jeton yarattı.

RPoW, güvenilir bir sunucuda kayıtlı belirteçlerin sahipliğini koruyarak çift harcama sorununu çözdü. Bu sunucu, dünyanın her yerindeki kullanıcıların gerçek zamanlı olarak doğruluğunu ve bütünlüğünü doğrulamasını sağlamak için tasarlanmıştır.

satoshi nakamoto

Blok zincir 2008 yılında Satoshi Nakamoto olarak bilinen bir kişi (veya bir grup insan) tarafından kavramsallaştırılmıştır. Nakamoto tarafından ertesi yıl, kripto-para birimi bitcoin’in çekirdek bir bileşeni olarak uygulandı ve burada ağdaki tüm işlemler için kamu defteri olarak görev yaptı. Bir blok zincirinin kullanımıyla, bitcoin, güvenilir bir otorite gerektirmeden double spending problemini çözen ilk sayısal para oldu ve birçok ek uygulama için ilham kaynağı oldu.

Ağustos 2014’te, ağ üzerinde gerçekleşen tüm işlemlerin kayıtlarını içeren bitcoin blok zincir dosya boyutu 20 GB ulaştı. Ocak 2014’den Ocak 2017’ye kadar, bitcoin blok zinciri 20 GB’dan 100 GB’a çıktı.