Blockchain Teknolojisi Sınırlandırılması

Blockchain teknolojisi, güvenilir olmayan, merkezi olmayan uygulamalar yaratmada muazzam bir potansiyele sahiptir. Blok zinciri teknolojisini doğru seçim ve ana akım uygulama için kullanılamaz hale getiren bazı engeller vardır. Aşağıdaki görüntüde blockchain teknolojisinin sınırlamalarını görebiliriz.

blockchain limit teknolojisi

Farkındalık eksikliği

Blok zinciri hakkında çok fazla tartışma var, ancak insanlar blok zincirinin gerçek değerini ve onu farklı durumlarda nasıl uygulayabileceklerini bilmiyorlar.

Teknik sınırlı mevcudiyeti

Bugün, her alanda birçok farklı şey yapabilen birçok geliştirici var. Ancak blok zincir teknolojisinde uzmanlaşmış uzmanlığa sahip çok fazla geliştirici yoktur. Bu nedenle, geliştiricilerin eksikliği, blok zincirinde herhangi bir şey geliştirmenin önünde bir engeldir.

Değişmez

Değişmez olarak, kayıtların hiçbirinde herhangi bir değişiklik yapamayız. Bir kaydın bütünlüğünü korumak ve kimsenin onu kurcalamadığından emin olmak istiyorsanız bu çok yararlıdır. Ancak değişmezliğin de bir dezavantajı vardır.

Bunu, herhangi bir düzeltme yapmak istediğinizde veya geri dönüp herhangi bir geri dönüş yapmak istediğinizde anlayabiliriz. Örneğin, ödemeyi işleme koydunuz ve geri dönüp bu ödemeyi değiştirmek için bir değişiklik yapmanız gerekiyor. Bu süreç de her hangi bir değişiklik veya yanlış bir adrese yolladıysanız kripto paranın kaybolması söz konusu olabilir.

Anahtar yönetimi

Bildiğimiz gibi, blockchain kriptografi üzerine kuruludur, bu da genel anahtarlar ve özel anahtarlar gibi farklı anahtarların olduğu anlamına gelir. Özel bir anahtarla uğraşırken, birinin özel anahtarınıza erişimini kaybetme riskini de üstlenmiş olursunuz. Bitcoin’in o kadar değerli olmadığı ilk günlerde çok oluyor. İnsanlar bir sürü bitcoin toplar ve sonra aniden anahtarın ne olduğunu unuturlar ve bunlar bugün milyonlarca dolar değerinde olabilir.

Ölçeklenebilirlik

Bitcoin gibi blok zinciri, her katılımcı düğümün işlemi doğrulamasını gerektiren fikir birliği mekanizmalarına sahiptir. Bir blok zinciri ağının işleyebileceği işlem sayısını sınırlar. Dolayısıyla bitcoin, diğer birçok kurumun yaptığı büyük hacimli işlemleri yapmak için geliştirilmedi. Şu anda, bitcoin saniyede en fazla yedi işlemi işleyebilir.

Konsensüs Mekanizması

Blok zincirinde her 10 dakikada bir blok oluşturulabileceğini biliyoruz. Bunun nedeni, yapılan her işlemin blok zinciri ağındaki her bloğun ortak bir fikir birliğine ulaşmasını sağlaması gerektiğidir. Ağ boyutuna ve bir blok zincirinde yer alan blokların veya düğümlerin sayısına bağlı olarak, bir fikir birliğine ulaşmak için gerekli olan ileri geri iletişim, önemli miktarda zaman ve kaynak tüketebilir.