Blockchain Nedir?

Blockchain sürekli büyüyen bir ledger  (defter) bir tutar permanent (kalıcı) bir yer almış tüm işlemlerin kaydını secure (güvenli) , chronological (kronolojik) ve immutable (değişmez) bir şekilde banka veya devlet gibi üçüncü taraf bir aracıya ihtiyaç duymadan para, mülk, sözleşme vb. güvenli transfer için kullanılabilir. Blockchain bir yazılım protokolüdür, ancak İnternet olmadan çalıştırılamaz.

Blockchain nedir?

Blok zinciri, gerçekleşen tüm işlemlerin güvenli, kronolojik ve değişmez bir şekilde kalıcı bir kaydını tutan sürekli büyüyen bir defterdir.

Tanımı parçalayalım,

 • Ledger (defter): Sürekli büyüyen bir dosyadır.
 • Permanent (kalıcı): İşlem bir blok zincirinin içine girdiğinde, onu deftere kalıcı olarak koyabileceğiniz anlamına gelir.
 • Secure (güvenli): Blockchain, bilgileri güvenli bir şekilde yerleştirdi. Bilgilerin blok zinciri içinde kilitlendiğinden emin olmak için çok gelişmiş şifreleme kullanır.
 • Chronological (kronolojik): Kronolojik, her işlemin bir öncekinden sonra gerçekleştiği anlamına gelir.
 • Immutable (değişmez): Bu, tüm işlemleri blok zinciri üzerine kurduğunuzda, bu defterin asla değiştirilemeyeceği anlamına gelir.

Blockchain, bilgi içeren bir zinciridir. Her blok, tüm son işlemleri kaydeder ve tamamlandığında blok zincirine kalıcı bir veritabanı olarak gider. Her blok tamamlandığında yeni bir blok oluşturulur.

block zinciri

Not: Bir blok zinciri, banka veya devlet gibi üçüncü taraf bir aracıya ihtiyaç duymadan para, mülk, sözleşmeler vb.’nin güvenli transferi için kullanılabilir. Blockchain bir yazılım protokolüdür, ancak İnternet olmadan çalıştırılamaz.

Blok zincirini kim kullanır?

Blockchain teknolojisi birden fazla alana entegre edilebilir. Blok zincirlerin birincil kullanımı, kripto para birimleri için dağıtılmış bir defterdir. Bankacılık, Finans, Devlet, Sağlık, Sigorta, Medya ve Eğlence, Perakende vb. gibi çok çeşitli iş uygulamalarında büyük umut vaat ediyor.

Blockchain Amacı

blockchain amaci

Blockchain teknolojisi aşağıdakiler nedeniyle popüler hale geldi.

 • Zaman azaltma: Finans endüstrisinde, blok zinciri, işlemlerin daha hızlı çözülmesine izin verebilir. Doğrulama, uzlaşma ve onay için uzun bir süreç gerektirmez. Bunun nedeni, tüm paydaşlar arasında mevcut olan, üzerinde anlaşmaya varılan verilerin tek bir versiyonudur.
 • Değiştirilemeyen işlemler: Blok zinciri, tüm işlemlerin değiştirilemezliğini onaylayan işlemleri kronolojik bir sırayla kaydeder, yani defter zincirine yeni bir blok eklendiğinde, kaldırılamaz veya değiştirilemez.
 • Güvenilirlik: Blockchain, ilgili tarafların her birinin kimliğini onaylar ve doğrular. Bu, çift kayıtları ortadan kaldırarak oranları düşürür ve işlemleri hızlandırır.
 • Güvenlik: Blok zinciri, bilgilerin blok zinciri içinde kilitlendiğinden emin olmak için çok gelişmiş şifreleme kullanır. Her bir tarafın orijinal zincirin bir kopyasını elinde bulundurduğu Dağıtılmış Defter Teknolojisini kullanır, böylece çok sayıda diğer düğüm düşse bile sistem çalışır durumda kalır.
 • İşbirliği: Her bir tarafın üçüncü taraf bir aracıya ihtiyaç duymadan doğrudan birbirleriyle işlem yapmasına izin verir.
 • Merkezi olmayan: En önemli amacı olan merkeziyetsiz sistemdir çünkü hiçbir şeyi denetleyen merkezi bir otorite yok. Her düğümün blok zinciri bilgilerini nasıl değiştirdiği konusunda standart kurallar vardır. Bu yöntem, tüm işlemlerin doğrulanmasını ve tüm geçerli işlemlerin tek tek eklenmesini sağlar.