Bitcoin’in Temel Bileşenleri

Bitcoin’in dört temel bileşenini, bitcoin blok zincirini daha net bir şekilde anlamamıza yardımcı olacaktır.

Bir bloğun karma ve karmaşık şifreleme ortamından oluştuğunu bildiğimiz gibi, ancak bu madalyonun sadece bir yüzü. Bitcoin blok zinciri düşündüğümüzden daha ilginç.

Aşağıdaki resimde bitcoin’in temel bileşenlerini görebiliriz:

 1. Yazılım
 2. Kriptografi
 3. Donanım
 4. Madenciler (Oyun Teorisi)
bitcoin temel birlesenler

Birinci Bileşen: Yazılım

Bitcoin temel olarak, ne olduğunu ve bir bitcoin’in nasıl transfer edildiğini tanımlayan çekirdekte bir yazılımdır. Geçerli bir bitcoin’in kurallarının neler olduğunu, kimlerin bitcoin içinde olabileceğini, kimlerin bitcoin içinde olamayacağını, neyin geçerli olup olmadığını vb. tanımlar. Her şey bitcoin yazılımı olan yazılıma dayalıdır. Bitcoin yazılımı her zaman 7 gün 24 saat çalıştırılır.

İkinci bileşen: Kriptografi

Yazılım, özünde kripto para birimi olarak kriptografi ve bitcoin kullanıyor. Bitcoin, taraflar arasında bitcoin transferinin yanı sıra yeni bitcoin birimlerinin oluşturulmasını düzenlemek için kriptografi kullanır. Kriptografi olmadan Bitcoin mümkün olmazdı. Böylece, bu yazılımın internet üzerinden bitcoin transferini kontrol etmek için kriptografi kullandığını öğrendik.

Kriptografi, insanlar tarafından değil, bilgisayarlar tarafından çözülebilen matematiksel bir yaklaşımdır. Böylece verilerinizi koruyan tüm şeyler kriptografi tarafından sunulur.

Üçüncü Bileşen: Donanım

Kriptografiyi çalıştırmak ve çözmek için DONANIM gerekir. Bu donanım, dünya çapında bilgisayarlarını çalıştıran binlerce madenciden oluşuyor. Yani dünya çapında temelde Bitcoin yazılımını veya Bitcoin istemcisini çalıştıran binlerce bilgisayar var. Bu donanım, blok ve hash’i doğrulamak için Nonce’yi bulmak için özel olarak tasarlanmıştır. Bitcoin blok zincirinde basit bir görevi tamamlamak için çok fazla CPU gücü gerekir.

Şu anda akıllı telefonunuz veya ev bilgisayarınızla bitcoin madenciliği yapmaya çalışırsanız, ağır bir elektrik faturasıyla birlikte karşılışabilirsiniz.

Dördüncü Bileşen: Madencilik (Oyun Teorisi)

Madenciler bir oyun teorisine dahil olan kullanıcılardır çünkü bitcoin gerçekten de dünya çapında bu madenciler tarafından yürütülen bir oyundur. Yukarıda, ilk bileşenin her 10 dakikada bir kriptografi sorgusu çıkaran bitcoin için bir yazılım olduğunu gördük. Kriptografi zorluğu, belirli bir blok için hash değerini geçerli kılacak bir Nonce bulmaya çalışmayı içerir. Tüm karmalar ve doğrulamalar bu madenciler tarafından yapılır. Bloğun başarılı bir şekilde oluşturulmasından sonra, yeni blok blok zincirine eklenir.

Oyun teorisinin nasıl çalıştığını görelim!

 • Yarış, zorlukları çözmek için birbirleriyle rekabet eden tüm bu madencileri içeriyor.
 • Bu görev veya meydan okumanın tamamlanması yaklaşık 10 dakika sürecektir.
 • Her bir madenci, blok için hash’i tatmin edecek bir Nonce’ye çözüm bulmaya çalışmaya başlar.
 • Belirli bir noktada, küresel topluluktaki daha yüksek hıza ve harika donanım özelliklerine sahip olan bu madencilerden biri, kriptografi sorununu çözecek ve bu yarışın galibi olacak.
 • Şimdi, topluluğun geri kalanı kazanan tarafından çıkarılan bu bloğu doğrulamaya başlayacak. Bu, Bitcoin’i çok güçlü kılıyor, çünkü bu döngünün bir aşamasında madenciler birbirleriyle rekabet ediyor ve döngünün bir sonraki aşamasında topluluğun geri kalanı bu çözümün doğru olduğundan emin olmak için bir araya geliyor.
 • Nonce doğruysa, blok zincirine eklenecek yeni blokla sona erecektir.
 • Bu görev veya meydan okuma için kazanan bir ödül kazananır.