Bitcoin Madenciliği

Bitcoin madenciliği, Bitcoin’in geçmiş işlemlerden oluşan halka açık defterine işlem kayıtları ekleme sürecidir. Bu geçmiş işlemlerin defterine bir blok zinciri olduğu için blok zinciri denir. Bitcoin madenciliği, ağın geri kalanına yapılan işlemleri güvence altına almak ve doğrulamak için kullanılır.

Bitcoin Madencilerinin Rolü

Bitcoin ağlarında Madenciler olarak bilinen bir grup insan var. Madencilerde bir süreç ve teyit işlemleri vardı. Bununla birlikte, özellikle bitcoin işlemi madenciliği yapmak için tasarlanmış çok güçlü bilgisayarlar kullanır. Bunu, aslında matematik problemlerini çözerek ve kriptografik sorunları çözerek yaparlar çünkü her işlemin kriptografik olarak kodlanması ve güvence altına alınması gerekir. Bu matematiksel problemler, kimsenin bu verilerle oynamamasını sağlar.

Ek olarak, bu görev için, bircoin madenciliği yapan kişilere bitcoin’in temel bileşeni olan bitcoin ile ödeme yapılır. Bitcoin’de, Dolar, Euro ve Yuan gibi normal fiat para birimleri oluşturduğunuz gibi para yaratamazsınız. Bitcoin, matematiksel ve kriptografik problemleri çözme çalışmaları için ödüllendirerek yaratılır.

Bitcoin Blockchain nasıl inşa edilir?

Bitcoin madenciliği , bitcoin defterini oluşturan kayıtların blok zincirini oluşturmaktır. Bu defterlere blok adı verilir ve her blok, gerçekleşen tüm farklı işlemleri içerir. Yeni bir Bitcoin İşlemi gerçekleştikçe her 10 dakikada bir yeni bir blok eklenir. Böylece, madencilikte güçlü bilgisayarlar yardımı ile işlemleri işlerken bloğu oluştururlar ve bir blok onaylandığında blok zincirine eklenir. Bitcoin blok zinciri, baştan sona tüm bitcoin işlemlerinin kalıcı bir kaydını sağlar.

bloc zinciri

Bitcoin merkeziyetsiz bir sistem ile çalıştığından blockchain de transfer veya alıcı gibi verileri kriptografik ile şifreleyerek halkaya eklemesi gerekir. Merkeziyetsiz sistem olduğundan bitcoin madenciliğine ihtiyat duyulur böylece yapılan her işlemde güçlü bilgisayarlar yardımı ile işlenir bu işeme sürecinde madencilik yapan kişi de ödüllendirilmektedir.